Public Voted Categories
Most Popular Personality On TV (Gold Logie)
- Amanda Keller (The Living Room, Network Ten)
- Andrew Winter (Love It Or List It Australia/Selling Houses Australia, Foxtel — Lifestyle)
- Grant Denyer (Family Feud/All Star Family Feud, Network Ten)
- Jessica Marais (Love Child, Nine Network; The Wrong Girl, Network Ten)
- Rodger Corser (Doctor Doctor, Nine Network)
- Tracy Grimshaw (A Current Affair, Nine Network)
Most Popular Actor
- Aaron Jeffery (Underbelly Files: Chopper, Nine Network)
- Erik Thomson (800 Words, Channel Seven)
- Luke McGregor (Rosehaven, ABC)
- Ray Meagher (Home And Away, Channel Seven)
- Rodger Corser (Doctor Doctor, Nine Network)
Most Popular Actress
- Asher Keddie (Offspring, Network Ten)
- Celia Pacquola (Rosehaven/Utopia, ABC)
- Deborah Mailman (Cleverman, ABC)
- Jessica Marais (Love Child, Nine Network; The Wrong Girl, Network Ten)
- Julia Morris (House Husbands, Nine Network)
Most Popular Presenter
- Amanda Keller (The Living Room, Network Ten)
- Andrew Winter (Love It Or List It Australia/Selling Houses Australia, Foxtel — Lifestyle)
- Carrie Bickmore (The Project, Network Ten)
- Grant Denyer (Family Feud/All Star Family Feud, Network Ten)
- Tracy Grimshaw (A Current Affair, Nine Network)
Graham Kennedy Award For Most Popular New Talent
- Dilruk Jayasinha (CRAM!, Network Ten; Utopia, ABC)
- Matty Johnson (The Living Room, Network Ten)
- Sam Frost (Home And Away, Channel Seven)
- Sophia Forrest (Love Child, Nine Network)
- Sophie Dillman (Home And Away, Channel Seven)
Most Popular Drama Program
- Doctor Doctor (Nine Network)
- Home And Away (Channel Seven)
- Love Child (Nine Network)
- Offspring (Network Ten)
- Wentworth (Foxtel — Showcase)
Most Popular Entertainment Program
- Anh's Brush With Fame (ABC)
- Family Feud (Network Ten)
- Gogglebox Australia (Foxtel/Network Ten)
- Hard Quiz (ABC)
- The Project (Network Ten)
Most Popular Comedy Program
- Have You Been Paying Attention? (Network Ten)
- Here Come The Habibs (Nine Network)
- Hughesy, We Have A Problem (Network Ten)
- Shaun Micallef's Mad As Hell (ABC)
- True Story With Hamish & Andy (Nine Network)
Most Popular Reality Program
- I'm A Celebrity… Get Me Out Of Here! (Network Ten)
- Married At First Sight (Nine Network)
- My Kitchen Rules (Channel Seven)
- The Block (Nine Network)
- Travel Guides (Nine Network)
Most Popular Lifestyle Program
- Better Homes And Gardens (Channel Seven)
- Gardening Australia (ABC)
- Selling Houses Australia (Foxtel — Lifestyle)
- The Checkout (ABC)
- The Living Room (Network Ten)
Industry Voted Categories:
Most Outstanding Drama Series
- A Place To Call Home (Foxtel — Showcase)
- Doctor Doctor (Nine Network)
- Harrow (ABC)
- Top Of The Lake: China Girl (Foxtel — BBC First)
- Wentworth (Foxtel — Showcase)
Most Outstanding Miniseries or Telemovie
- Romper Stomper (Stan)
- Safe Harbour (SBS)
- Seven Types Of Ambiguity (ABC)
- Underbelly Files: Chopper (Nine Network)
- Wake In Fright (Network Ten)
Most Outstanding Actor
- Damon Herriman (Lance Gowland, Riot, ABC)
- Ewen Leslie (Ryan Gallagher, Safe Harbour, SBS)
- Hugo Weaving (Alex Klima, Seven Types Of Ambiguity, ABC)
- Lachy Hulme (Blake Farron, Romper Stomper, Stan)
- Rodger Corser (Hugh Knight, Doctor Doctor, Nine Network)
Most Outstanding Actress
- Elisabeth Moss (Robin Griffin, Top Of The Lake: China Girl, Foxtel — BBC First)
- Kate Atkinson (Vera Bennett, Wentworth, Foxtel — Showcase)
- Kate Box (Marg McCann, Riot, ABC)
- Leeanna Walsman (Bree Gallagher, Safe Harbour, SBS)
- Pamela Rabe (Joan Ferguson, Wentworth, Foxtel — Showcase)
Most Outstanding Supporting Actor
- Aaron Pedersen (Frank Gibbs, A Place To Call Home, Foxtel — Showcase)
- Alex Dimitriades (Doc Tydon, Wake In Fright, Network Ten)
- Anthony Hayes (Mitch, Seven Types Of Ambiguity, ABC)
- David Wenham (Jago Zoric, Romper Stomper, Stan)
- Hazem Shammas (Ismail Al-Bayati, Safe Harbour, SBS)
Most Outstanding Supporting Actress
- Celia Ireland (Liz Birdsworth, Wentworth, Foxtel — Showcase)
- Elsa Cocquerel (Michelle, Wolf Creek, Stan)
- Jacqueline McKenzie (Gabe Jordan, Romper Stomper, Stan)
- Jenni Baird (Regina Standish, A Place To Call Home, Foxtel — Showcase)
- Nicole Chamoun (Zahra Al-Bayati, Safe Harbour, SBS)
Most Outstanding Children's Program
- Crash The Bash (Foxtel — Nickelodeon)
- Get Arty (Channel Seven)
- Grace Beside Me (NITV)
- Little J & Big Cuz (NITV)
- Mustangs FC (ABC ME)
Most Outstanding Sports Coverage
- 2017 AFL Grand Final (Channel Seven)
- 2017 Australian Open Men's Final (Channel Seven)
- Bathurst 1000 (Network Ten)
- Jeff Horn v Manny Pacquiao (Foxtel — MAIN EVENT)
- The 2017/2018 Ashes (Nine Network)
Most Outstanding News Coverage or Public Affairs Report
- "Don Burke Special" (A Current Affair, Nine Network)
- "Escape From Salt Creek" (60 Minutes, Nine Network)
- "Haiti Uncovered" (Sunday Night, Channel Seven)
- "Pumped" (Four Corners, ABC)
- "The Siege" (Four Corners, ABC)
Most Outstanding Factual or Documentary Program
- Michael Hutchence: The Last Rockstar (Channel Seven)
- Struggle Street (SBS)
- The Queen & Zak Grieve (Foxtel — Crime + Investigation)
- War on Waste (ABC)
- You Can't Ask That (ABC)
Hall of Fame Inductee
|
|