APRA-AGSC Screen Music Awards

2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008

Awards held in Sydney on Tuesday, November 27, 2007

International Achievement Award

  • Murray Cook, Jeff Fatt, Anthony Field, John Field and Greg Page

Most Performed Screen Composer - Australia

  • Brenton White
  • Chris Harriott
  • Jay Stewart
  • Neil Sutherland

Most Performed Screen Composer - Overseas

  • Murray Cook, Jeff Fatt, Anthony Field, John Field and Greg Page
  • Garry McDonald and Laurie Stone
  • Chris Pettifer
  • Neil Sutherland

Feature Film Score of the Year

  • Irresistible, Composer: David Hirshfelder
  • Miss Potter, Composer: Nigel Westlake
  • Noise, Composer: Bryony Marks
  • The Book of Revelation, Composer: Cezary Skubiszewski

Best Music for a Documentary

  • Bomb Harvest, Composer: Caitlin Yeo
  • Constructing Australia: Pipe Dreams, Composer: James Lee
  • Life, Composer: Nerida Tyson Chew
  • The Floating Brothel, Composer: Brett Aplin

Best Music for a Short Film

  • Balloon, Composer: Hylton Mowday
  • Iron Bird, Composer: Ash Gibson Greig
  • Professor Pebbles, Composer: Ash Gibson Greig
  • Yolk, Composers: Matthew Fitzgerald, Pete Kelly, Tom Schutzinger

Best Music for a Television Series or Serial

  • All Saints (Episode 393), Composer: Matteo Zingales
  • Dangerous (Episode 7), Composers: Alan John, Steven Francis
  • McLeod's Daughters (Episode 177), Composer: Alastair Ford
  • Two Twisted Delivery Man (Episode 13), Composer: Nerida Tyson-Chew

Best Music for an Advertisement

  • Children See NAPCAM, Composer: Hylton Mowday
  • Ears vs Eyes, Composers: Paul Healy, Antony Partos and Matteo Zingales
  • Endless Summer Coca Cola, Composer: Haydn Walker
  • Tiger Paris, Composer: Elliott Wheeler

Best Soundtrack Album

  • Jindabyne, Composers: Paul Kelly, Dan Luscombe
  • Kenny, Composer: Richard Pleasance
  • Miss Potter, Composer: Nigel Westlake
  • The Book of Revelation, Composer: Cezary Skubiszewski

Best Music for Children's Television

  • Dust Echoes 2, Composer: Luke Jurevicius
  • Lockie Leonard (The Human Torpedo), Composer: Daniel Denholm
  • Pirate Islands 2: The Lost Treasure of Fiji (Episode 13), Composer: Art Phillips
  • Staines Down Drains Pipe Dreams (Episode 123), Composer: Michael Lira

Best Music for a Mini-Series or Telemovie

  • Joanne Lees Story Murder in the Outback, Composer: Guy Gross
  • Stepfather of the Bride, Composer: Nigel Westlake
  • Supernova II, Composers: Paul Healy, Russell Thornton
  • The King The Graham Kennedy Story, Composer: Bryony Marks

Best Original Song Composed for the Screen

  • Ballet Theme Let Me Not, Composer: Nicholas Buc
  • He Is Not Alone The Bet, Composer: John Gray
  • This is Life Life, Composer: Richard Porteous
  • Together Now Opening Ceremony of the Asian Games, Composer: Iva Davies

Best Television Theme

  • David Tench Tonight, Composer: David Chapman
  • The King The Graham Kennedy Story, Composer: Bryony Marks
  • Staines Down Drains, Composer: Michael Lira
  • Publishers Supersonic Pty Ltd/Fintage Publishing and Collection Aust
  • Two Twisted, Composer: Nerida Tyson- Chew